Takaisin tapahtumiin

Tapahtuman tiedot

Verkossa

Järjestäjä

Aalto-yliopisto, Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Ilmoittautuminen

Architecture Speaks! Carles Baiges

Korkeakattoinen käytävä eteläeurooppalaisessa koulurakennuksessa, jossa betoniset seinät yhdistyvät lämpimiin puukalusteisiin

Milena Villalba

Architecture Speaks -luentosarja on jälleen täällä! Tervetuloa mukaan syventymään Local Memory-teemaan asiantuntevien puhujien kanssa.

Aalto-yliopiston sekä Arkkitehtuuri- ja designmuseon yhdessä järjestämä kansainvälinen luentosarja Architecture Speaks! tuo esiin arkkitehtuurin ajankohtaisia ääniä ja näkökulmia. Kutsutut arkkitehdit avaavat suunnitteluprosessejaan, töitään ja rooliaan arkkitehtuurin kentällä.

Luentosarjan kahdennellatoista kaudella professori ja osastonjohtaja Jenni Reuter kutsuu seitsemän puhujaa jakamaan näkemyksiään suunnittelustaan teemalla Local Memory. Kauden avaa Carles Baiges.

Luennot pidetään verkossa englanniksi, ja ne ovat maksuttomia.

Carles Baiges 

Carles Baiges Camprubí on ETSAB:sta Barcelonasta valmistunut arkkitehti, jolla on lisäksi maisterin tutkinto kaupunkisosiologiasta Amsterdamin yliopistosta. Hän on yksi arkkitehtiosuuskunnnan Lacolin perustajajäsenistä. Lacol on saanut lukuisia tunnustuksia, muun muassa Euroopan unionin Emerging-sarjan tunnustuksen nykyarkkitehtuuripalkinnon sekä Mies van der Rohe -palkinnon vuonna 2022. Lacolin töitä on valittu Venetsian (2016, 2021), Buenos Airesin (2017) ja San Sebastiánin (2019) arkkitehtuuribiennaaleihin. Lacolin La Borda -hanke on voittanut muun muassa European Collective Housing Award -palkinnon sekä saanut tunnustusta European Responsible Housing Awards- ja World Habitat Award -kilpailuissa.

Ilmoittautuminen on nyt auki

Verkkoluento järjestetään Zoomissa. Ilmoittautuminen on pakollista, ja se on avoinna luennon päättymiseen asti.

Ilmoittaudu verkkoluennolle tästä linkistä.

Lue lisää Arkkitehtuuri- ja designmuseon verkkosivuilta tästä linkistä.

Sinua saattaisi kiinnostaa myös

Architecture Speaks! Clementine Blakemore

11.11.2026 13:15–14:30