Takaisin tapahtumiin

Tapahtuman tiedot

ARKI 135 -kiertotaloushubi
Hämeentie 135 A, 4. krs/floor, Helsinki

Järjestäjä

Arabian kiertotaloushubi (Business Helsinki & Forum Virium Helsinki)

Lue lisää ja ilmoittaudu / Read more and sign up

Regenerative Futures @ ARKI 135

Erilaisia materiaalinäytteitä aseteltuna pöydälle

Vesa Laitinen / Helsingin kiertotalousklusteri

Tervetuloa näyttelyn avajaisiin kuulemaan biopohjaisista materiaali-innovaatioista!

Arkkitehtuurin ja muotoilun päivillä avautuva Regenerative Futures -näyttely esittelee biopohjaisia ja regeneratiivisia materiaaleja. Näyttely kutsuu pohtimaan rakennetun ympäristömme uusia mahdollisuuksia: millaisia uudistavia ratkaisuja voi syntyä esimerkiksi myceliumista, levästä tai muista luonnon innovaatioista? 

Torstaina 5.2. ARKI 135 -kiertotaloushubissa järjestettävissä avajaisissa kuullaan asiantuntijoiden ja yritysten näkemyksiä siitä, miten innovatiiviset materiaalit voivat edistää kestävää suunnittelua ja luonnonvarojen vastuullista käyttöä. 

Ohjelma päivitetään tapahtumasivulle pian. Näyttely toteutetaan osana Euroopan aluekehitysrahaston osarahoittamaa Arabian kiertotaloushubi -hanketta.


Saavutettavuus

Kaksi esteetöntä autopaikkaa sijaitsee ulkona yli 10 m A-rapun sisäänkäynnistä. Pysäköintiruudun leveys on alle 3,6 m. Kulkureitti A-rapun sisäänkäynnille on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu. Kulkureitillä on yli 6 m pitkä luiska, jossa ei ole välitasannetta. 

Kulku ARKI 135 -kiertotaloushubiin tapahtuu A-rapun sisäänkäynnin kautta kulkemalla hissillä neljänteen kerrokseen. Hissi on esteetön: oviaukon leveys 90 cm, korkeus 200 cm ja syvyys 135 cm. Hissiltä hubin sisäänkäynnille johtava käytävä on leveä ja esteetön. Hubin sisäänkäynti erottuu lasiseinästä kohtalaisesti ja on valaistu. Sisäänkäynnin ovi erottuu selkeästi ja lasiovessa on kontrastimerkinnät. Ovi aukeaa käsin, ja sen edessä on riittävästi tilaa liikkumiselle esimerkiksi pyörätuolin kanssa. Sisäänkäynnin yhteydessä ei ole kynnyksiä.

Tilassa ei ole esteetöntä WC:tä. Lähin esteetön WC löytyy 2. kerroksesta. Esteettömässä WC-tilassa on vapaata tilaa min. 80 cm wc-istuimen molemmilla puolilla. Tukikaiteet on kiinnitetty wc-istuimeen.


Sinua saattaisi kiinnostaa myös

Auringon maalaamia koteja

26.09.2025–12.04.2026

Pako Muumilaaksoon

10.10.2025–27.09.2026

Beyond Zero

16.01.2026–08.03.2026

Arkkitehtuurin ja muotoilun päivät 2026

02.02.2026–08.02.2026