Takaisin tapahtumiin

Tapahtuman tiedot

Finlandia-talo
Mannerheimintie 13 e, Helsinki

Järjestäjä

Suomen Arkkitehtiliitto SAFA

Ilmoittaudu tästä 21.1. mennessä

Suomalaiset arkkitehtuurikilpailut 150 vuotta -juhlaseminaari

Juhlavuosi banner

Tänä vuonna tulee kuluneeksi 150 vuotta ensimmäisestä Suomessa järjestetystä avoimesta arkkitehtuurikilpailusta.

Suomalaiset arkkitehtuurikilpailut ovat kansainvälisesti ainutlaatuinen ilmiö. Sen ansiosta maamme merkittävimmät rakennukset ja kaupunkitilat ovat syntyneet avoimen, läpinäkyvän ja laadukkaaseen suunnitteluun perustuvan prosessin kautta.

Vuonna 1876 käynnistynyt kilpailuperinne on tarjonnut mahdollisuuksia uusille tekijöille, vahvistanut suomalaisen arkkitehtuurin mainetta maailmalla ja luonut perustan pitkäjänteiselle, kestävästi rakennetulle ympäristölle.

Finlandia-talolla järjestettävässä juhlavuoden päätapahtumassa nostamme esiin suomalaisen kilpailujärjestelmän merkitystä eri aikakausina sekä sen roolia koko yhteiskuntaa palvelevana, luotettavana menettelytapana.

Juhlapuhujina esiintyvät taiteen akateemikko, arkkitehti SAFA Mona Schalin sekä varatuomari, opetus- ja kulttuuriministeriön entinen ylijohtaja Riitta Kaivosoja. Puheiden jälkeen ohjelmassa on paneelikeskustelu, jossa puhujina ovat arkkitehdit Samuli Miettinen ja Kerttu Snäkin, professori Yrjänä Haahtela, Kurikan kaupunginjohtaja Anna-Kaisa Pusa sekä Kari Lämsä Helsingin keskustakirjasto Oodista.

Ilmoittautuminen

Tapahtumaan osallistuminen edellyttää ilmoittautumista. Ilmoittaudu tästä linkistä 21.1. mennessä (osallistujamäärä rajattu). 


Saavutettavuus

Finlandia-talon tilat ovat liikunta -ja toimintaesteisten vieraiden saavutettavissa.


Sinua saattaisi kiinnostaa myös

Arkkitehtuurin ja muotoilun päivät 2026

02.02.2026–08.02.2026

Itsenäinen tutustumiskierros graafisen betonin kohteisiin – yhdessä koettuna

02.02.2026–08.02.2026

Tiilikaupunki – omatoiminen arkkitehtuurikävely Kalasataman alueella

02.02.2026–08.02.2026

Kauttuan jokisauna ArkMuoto-viikolla

02.02.2026–08.02.2026