Tapahtuman tiedot
Järjestäjä
Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Yrjö Suonto – Rakennettuja kuvitelmia

Yrjö Suonto
Galleria 68:n näyttelyssä puun geometriset muodot, eri puulajit, valo ja peilipinnat kohtaavat, rakentavat kiehtovia ja yllättäviä maailmoja sekä kutsuvat katsojan osallistumaan.
Mitä puulla voi tehdä, kun rajoitteita ei ole? Yrjö Suonto antaa tähän näyttelyssään oman vastauksensa. Hänen puuveistoksensa rakentuvat tarkasti mitoitetuista kappaleista, joissa eri puulajit asettuvat vierekkäin ja rinnakkain. Valo ja peilipinnat vievät kokeilun pidemmälle: ne syventävät rakennelmat uusiksi, kiehtoviksi maailmoiksi, joissa kokonaisuus monistuu odottamattomalla tavalla. Lopputulos yllättää usein taiteilijan itsensäkin.
Teokset eivät ole ainoastaan katsottavia, sillä näyttelyssä esitellään lisäksi Suonnon ajatusta aktiivitaiteesta, jossa geometrisesti yhteensopivista osista voi koota oman versionsa. Osat voi palauttaa teoksen alkuperäiseen muotoon tai jättää uuteen asentoon, ja jokainen kävijä saa päättää, mihin järjestykseen palaset asettuvat.
Lue lisää näyttelystä tästä linkistä.
Taiteilijaesittely: Yrjö Suonto
Yrjö Suonto (s. 1949) on arkkitehti, taiteilija ja muotoilija, jonka kiinnostus puuhun alkoi jo lapsena. Maalaiskesinä hän lähti usein aamulla muiden vielä nukkuessa liiteriin vuolemaan ja katsomaan, millaisia muotoja puukappaleesta löytyi.
Sama utelias katse puuhun ja sen mahdollisuuksiin on kulkenut hänen mukanaan koko uran ajan. Hän on suunnitellut puusta asuin- ja julkisia rakennuksia sekä sisustuksia, huonekaluja ja valaisimia.
Suonnolle puu on kasvi, jolla on ollut oma elämänsä. Sillä on lajinsa ominaisuudet, värit, syykuviot, oksat, virheet ja vauriotkin, jotka saavat näkyä. Siksi hän jättää puun ilman pintakäsittelyä ja antaa värien ja piirteiden vaihdella. Puun rinnalla hän tekee rakenteellista grafiikkaa ja leikkii aksonometrialla ja perspektiivillä, arkkitehtien tyypillisillä kuvantamismenetelmillä.